אבות המזון

אבות המזון:

גוף האדם הוא מעין מכונה וככזה הוא זקוק לדלק על מנת לתפעל בצורה מיטבית לאורך זמן. לא רק תדלוק תדיר של הגוף חשוב, אלא תדלוק נכון- כלומר אילו מרכיבים נכנסים לגוף שלנו. הדלק של גוף האדם הם פחמימות, שומנים, חלבונים, ויטמינים ומינרלים או בשמם הנפוץ יותר- אבות המזון.

אז מי אתם אבות המזון?

אבות המזון מתייחסים לקבוצה של 5 רכיבי תזונה אשר מספקים אנרגיה לגוף והכרחיים לשמירה על גוף תקין ובריאות תקינה. אבות המזון מספקים יחידת אנרגיה – כלומר קלוריות וגם אבני בסיס לבניית מולקולות אחרות ומורכבות יותר בגוף. לכל רכיב מזון כזה יש מטרה ופעולה אחרת לתחזוקת הגוף ומתן אנרגיה. אם תהיתם מה פעולתם – הנה הצצה קטנה לפעולה של כל קבוצה:

פחמימות- הפחמימות הן אבן בניין ראשונית למולקולות שונות. הפחמימות מתפרקות ליחדות קטנות יותר, של סוכר וגלוקוז בכדי לספק אנרגיה לגוף. קיימות פחמימות מורכבות, המורכבות מרב סוכרים יותר שבעבורם יש צורך בפעילות פירוק גדולה יותר ופחמימות פשוטות המורכבות מחד סוכרים ודוד סוכרים שעבורם הפירוק קצר יותר.

חלבונים- מורכבים מחומצות אמינו ופפטידים. חומצות האמינו משמשות כחומר גלם עבור תאי הגוף. חומצות האמינו המגיעות מהתזונה מרכיבות חלבונים שונים בגוף, כגון מיוזין, האחראי על פעילות השריר. הן יכולות לתפקד גם כמקור אנרגיה במקום פחמימה או שומן.

שומנים- משמשים לרוב כחומר תשמורת ומקור אנרגיה. למשל, כאשר מקורות הסוכר בגוף מידלדלים, הגוף משתמש בשומנים על ידי פירוקם  בתהליך מיוחד.

ויטמינים- תפקידם העיקר הוא לעזור בזירוז אנזימים בתהליך חילוף החומרים. הם מתחלקים למסיסים במים ומסיסים בשמן. הגוף לא מייצר אותם ולכן חשוב לצרוך אותם באופן חיצוני.

מינרלים- תרכובות הנחוצות לשמירה על מצב של הומאוסטאזיס (איזון) בגוף.

אחרי שהכרתם את אבות המזון ותפקידם אתם מבינים כי חשוב לשמור על תזונה מאוזנת – לכל רכיב תפקיד חשוב משלו, ושילובם ה"מתדלק" את המכונה המדהימה שאנחנו.

קידום ושיווק אתרים קידום ושיווק אתרים